Blog

Czy kleszcze przenoszą koronawirusa?

Niejeden z was zastanawiał się, czy kleszcze mogą przenosić koronawirusa, dlatego postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zacznijmy od tego, że koronawirusy rozprzestrzeniają się tylko drogą kropelkową między ludźmi. Kleszcze na szczęście nie potrafią ani kichać, ani kaszleć. Mogą nas zakazić patogenami przenoszonymi przez krew, do których koronawirusy się nie zaliczają. Ponadto koronawirusy (w tym SARS-CoV-2) potrzebują komórek “żywiciela” gdzie mogłyby się namnażać, a jak pokazują najnowsze badania, koronawirus ludzki najprawdopodobniej replikuje tylko w komórkach górnych dróg oddechowych.

Analogicznie jest z komarami. Stanowisko WHO mówi, że nie ma dowodów na to, aby komary przenosiły koronawirusa na ludzi poprzez ukąszenie. Ale uwaga: koronawirusem można się zakazić przez fizyczny kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią, na którą ktoś niedawno nakaszlał, bądź pozostawił wirusy ze swoich rąk, przenosząc je na swoich rękach w okolice ust, nosa czy oczu. W ten sam fizyczny sposób kleszcze i owady latające (komary, muchy) mogą przenieść różne patogeny na swoich odnóżach. W przypadku kleszczy szansa zakażenia w ten sposób jest jednak znikoma. Bardziej możemy się obawiać pospolitych much, które wg badań naukowców przenoszą ponad 100 różnych chorób dotykających człowieka. Czy koronawirusa też – tego nie wiemy, choć pojawiły się takie głosy wśród irańskich naukowców.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć. Choroby przenoszone przez kleszcze (np. babeszjoza, borelioza, anaplazmoza) czy komary (wirus Zika, żółta gorączka i inne – na szczęście w Polsce nie występują) osłabiają zaatakowany ludzki organizm co z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie miało wpływ na cięższy przebieg choroby CoViD-19. Dlatego warto zabezpieczać siebie i swoje zwierzęta przed kleszczami nie tylko ze względu na choroby odkleszczowe, ale i na koronawirusa.

 

Źródła:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters
https://www.mosquito.org/news/492656/Can-Mosquitoes-Transmit-the-Coronavirus.htm
https://cdn.ymaws.com/www.mosquito.org/resource/resmgr/files/distric_covid_release_copy.pdf
https://www.pestworld.org/news-hub/pest-health-hub/is-coronavirus-transmitted-by-pests/
https://scienmag. com/flies-disease-carrying-potential-may-be-greater-than-thought-researchers-say/
http://archcid.com/articles/102863.html
https://www.researchgate.net/publication/10789363_Mechanical_Transmission_of_Turkey_Coronavirus_by_Domestic_Houseflies_Musca_domestica_Linnaeaus

Kleszcze w zimie? Niestety coraz więcej

Ciepłe zimy niosą za sobą konsekwencje w postaci aktywności kleszczy w miesiącach, gdy kiedyś było to nie do pomyślenia. W takich wysokich temperach czują się jak na wiosnę, gdy przypada ich początek i szczyt aktywności. Na naszej mapie kleszczy pierwszy raport o kleszczu pojawił się już w styczniu, i pojawiają się kolejne doniesienia. Biorąc pod uwagę mały ruch na naszej stronie, jest to dużo!

Również w internecie można znaleźć informacje o tegorocznych znaleziskach

Okazuje się, że staropolskie przysłowie “Jak jest zima kleszczow ni ma” 😉 jest nieprawdziwe… gdyż widocznego na…

Opublikowany przez Przychodnia Weterynaryjna ASANTE Piątek, 7 lutego 2020

 

 

Ku przestrodze❗️
Kochani nie mamy zimy, kleszcze nie śpią, nie wyginęły i są aktywne 😳 co widać na załączonym obrazku…

Opublikowany przez Fundacja Pomocy Chorym Na Borelioze Biała Podlaska Wtorek, 11 lutego 2020

Co gorsze, prognozy pogody nie napawają optymizmem – warunki będą im sprzyjały. Dlatego uważajcie na siebie, swoich bliskich i pupili, a przede wszystkim stosujcie preparaty przeciwkleszczowe.

Strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) więcej informacji

Klikając przycisk Akceptuję potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona zgodnie z Twoimi preferencjami dotyczącymi ciasteczek. Informacje o celach wykorzystania ciasteczek znajdziesz w Polityce prywatności

Zamknij